Nabídka kvalifikačních prací

Floristické zpracování algologicky neprobádaných částí České republiky

Poměr terénní/laboratorní práce:

Student se může zapojit do dlouhodobého projektu spojeného s průzkumem flóry sinic a řas napříč Českou republikou – může zpracovat oblast zhruba velikosti okresu až kraje, a to většinou v okolí svého bydliště, případně se můžeme věnovat studium společenstev sinic a řas na vytipovaných lokalitách, většinou v rámci maloplošných chráněných území (viz příklady níže). Cílem je naučit se pracovat s literaturou, determinovat sinice a řasy a interpretovat získané výsledky. Bakalářská práce bude tvořena rešeršní teoretickou částí a praktickou terénní částí. 

V rámci rešeršní části bude zásadním úkolem shromáždit veškerou literaturu týkající se řas a sinic na studovaném území nebo lokalitě a to od 19. po současnost, včetně zpráv hygienických stanic, pracovišť povodí a jiných zdrojů. Student výsledky ideálně zpracuje do databázové podoby, včetně mapových podkladů. V případě, že je známo, že o dané oblasti nebude dostatek publikovaných floristických dat, bude se rešeršní část směřovat na některá ekologická témata spojená se sledovanými lokalitami, případně studie zaměřená na některé zajímavé nalezené druhy sinic a řas a studium jejich fylogeneze a systematiky, biochemie, rozmnožovacích cyklů, ultrastruktury apod. 

V průběhu praktické části bude cílem zachytit dynamiku společenstev sinic a řas a měřit základní chemické a fyzikální vlastnosti vody. Hlavním cílem této části je naučit se pracovat s determinační literaturou a interpretovat získané poznatky o složení společenstva sinic a řas v kontextu podmínek prostředí a takto získané výsledky porovnat s publikovanými daty. 

Ani jedna z částí těchto bakalářských prací není samoúčelná a je důležitá pro směřování navazující diplomové práce: 

(1) ekologické směřování diplomové práce 

Pokud budete jevit spíš náklonnost k práci v terénu, hlavní těžiště bude spočívat v důkladnějším studiu vybrané oblasti, rozšíření o nové, dosud nezkoumané, a přitom slibné lokality apod. V navazujícím studiu je také možné testovat hypotézy zformované během bakalářské práce. Výsledky pak budou zpracovány pokročilými statistickými metodami. 

(2) taxonomické směřování diplomové práce

Pokud Vás bude lákat spíše laboratorní práce, může být hlavní těžiště diplomové práce svázáno s detailnějším studiem vybraných zástupců sinic a řas, a to především s využitím metod molekulární biologie s fylogenetickým zaměřením nebo různými kultivačními experimenty spojenými se studiem morfologické variability

Floristicko-ekologický průzkum NPR Velký a Malý Tisý

Jde o rozsáhlou rezervaci vodních a mokřadních společenstev poblíž Třeboně. Nachází se zde několik typů vodních nádrží, od eutrofních a hospodářsky využívaných rybníků až po drobnější, mezotrofní tůně a rybníčky se silně vyvinutým litorálem a porosty vodních rostlin. Navzdory této atraktivitě nebyla řasová a sinicová flóra této oblasti nijak systematicky studována. Na základě předběžných odběrů se pravděpodobně jedná o jednu z druhově nejbohatších lokalit v ČR.

Školitel: Jan Kaštovský

Sinice a řasy NP a CHKO Šumava

Ačkoliv se v tomto rozsáhlém území vyskytuje celá řada zajímavých vodních biotopů, neexistuje žádná ucelená práce o sinicích a řasách Šumavy. Podrobněji byla zpracována jen flóra jezer a rašelinišť. Cílem práce by bylo shromáždit všechny dosud existující práce (i ty nepublikované) do jediného seznamu a vlastními odběry ve spolupráci se Správou NP Šumava doplnit základní „bílá místa“ dosud nesledovaných biotopů.

Školitel: Jan Kaštovský

Přírodní rezervace Dráchovské tůně

Dráchovské tůně představují skupinu různě starých tůněk v nivě Lužnice mezi Soběslaví a Veselím nad Lužnicí u obce Dráchov. Struktura tůní je poměrně heterogenní - některé tůně byly vyhloubeny víceméně nedávno, některé jsou na lokalitě desítky let, na tůních jsou vyvinutá různá společenstva vodních a mokřadních rostlin. Pilotní průzkumy ukázaly, že se jedná o velmi druhově bohatou lokalitu a byly zde nalezeny druhy zcela nové pro Českou republiku. 

Více o tůních ve speciálním tématu "Sezónní dynamika (nejen planktonních) sinic a řas v tůních"

Školitel: Josef Juráň