Nabídka kvalifikačních prací

Malé umělé nádrže jako možná refugia vzácných sinic a řas?

Součástí nejedné soukromé nebo botanické zahrady jsou malá zahradní jezírka, často osázená různými druhy vodních a mokřadních rostlin. Přestože se jedná o člověkem uměle vytvořené biotopy, mohou překvapit druhovou pestrostí sinic a řas, které je osidlují. Nabízí se tedy otázky, jestli nemohou tato prostředí sloužit jako refugia pro některé druhy sinic a řas, jejichž přirozené biotopy v přírodě pomalu ubývají. 

Především nádrže v botanických zahradách představují zajímavou skupinu umělých biotopů, ve kterých jsou často z didaktických důvodů pěstovány druhy rostlin, které jsou součástí přirozených společenstev v přírodě. Chemismus a další parametry těchto mikrohabitatů se často mírně liší od přírodních vod, nicméně jsou často osidlovány zajímavými druhy sinic a řas, které jsou v přírodě často považovány za vzácně se vyskytují a mnohdy osidlující biotopy, které jsou díky činnosti člověka ohroženy zánikem - mohly by tedy takovéto umělé biotopy představovat refugia pro sinice a řasy? 

Kvalifikační práce by byla realizována ve spolupráci se Sbírkou vodních a mokřadních rostlin Botanického ústavu AV ČR. Cílem práce by bylo sledování dynamiky společenstev sinic a řas v několika vytipovaných nádržích v průběhu sezóny a hledání zajímavých druhů, které jsou podle literatury považovány za vzácně se vyskytující. 

Školitel: Josef Juráň

Autorka fotografií Jana Navrátilová (BÚ Třeboň)

Poměr terénní/laboratorní práce: