Nabídka kvalifikačních prací

Kdo bydlí ve fytotelmatech?

Fytotelmata jsou drobné vodní nádržky v tělech suchozemských rostlin. Může to být např. mezi kořeny stromů a na pařezech (dendrotelma), ale i v úžlabí listů bylin. Některé studie z posledních let ukazují, že představují zajímavý habitat pro sinice, protista a drobné živočichy. 

Cílem bakalářské práce by bylo posbírat literaturu zabývající se mikroflórou a mikrofaunou fytotelmat, vymezit základní pojmy a nalézt jejich základní charakteristiky. Následně by student vypracoval vlastní terénní výzkum a pilotní srovnání diverzity mikroflory a mikrofauny v různých typech fytotelmat, např. v broméliovitých rostlinách skleníků různých botanických zahrad ČR, nebo přírodních fytotelmatech, které student sám najde. Obzvláště v druhém úkolu se od studenta očekává velká iniciativa při hledání vhodných fytotelmat, pochopitelně neexistuje jejich mapa, takže se předpokládá, že bude nutné komunikovat s lesními správami pro vhodné tipy a podobně. 

Odměnou za poměrně náročnou rešerši a výzkum budou unikátní data a zajímavé výsledky, které doposud v naší vědě chybějí. Student se naučí pracovat s literaturou, podívá se po přírodě i botanických zahradách a naučí se identifikovat širokou škálu organismů. 

Školitel: Josef Juráň
Konzultant: Jaroslav Kubín

Poměr terénní/laboratorní práce: