Anisonema acinus je jedno z nejčastěji uváděných bezbarvých krásnooček na světě i u nás. Běžně se nachází ve všech typech vodních biotopů, od rašelinišť přes eutrofní rybníky až po moře. V historii byla popsána řada morfologicky velice podobných taxonů, jejich rozlišení je však zcela nejednoznačné.
Práce by sestávala ze dvou klíčových částí: 1) literární rešerše zaměřené na druh Anisonema acinus a podobné taxony, jejich morfologické znaky, zdokumentované rozšíření a autekologie (veškeré publikace jsou již shromážděné); 2) vlastního průzkumu na nedávných nalezištích taxonu v ČR napříč ekologickou škálou, dokumentace morfologie a abundance, společně se sběrem dat o doprovázejících organismech (při čemž si student může osahat determinaci sinic, řas a heterotrofních protist). Jednalo by se tak o kombinaci detailní práce s literaturou, terénních odběrů a mikroskopování.
Práce má potenciál zásadního vědeckého přesahu – může přinést komplexní zhodnocení celosvětové distribuce morfologického agregátu Anisonema acinus, v pozdějších fázích a následném výzkumu může přinést metodiku kultivace nebo třeba fylogenetických analýz.
Školitel: Jaroslav Kubín
Poměr rešerše, terénní a laboratorní práce:
Cíle práce:
Nalézt v dostupné literatuře všechny taxony, které jsou podobné Anisonema acinus, vymezit je morfologicky a vytvořit klíč k jejich určování.
Získat a zkompletovat distribuční a ekologická data ke všem taxonům (bude se jednat převážně o data pro A. acinus, A. grande, A. prosgeobium, ostatní taxony jsou uváděny velmi vzácně nebo jen jednou).
Vykonat vlastní průzkum na českých lokalitách výskytu A. acinus agg., rozlišit je podle vzniklého klíče, zaznamenat a zdokumentovat jejich morfologické znaky (velikost, tvar, délka bičíků, potrava).
Vytvořit základní přehled nasbíraných dat z průzkumu, porovnat a kriticky zhodnotit vlastní a literární data.