Sinice a řasy osídlují kromě přirozených substrátů také člověkem vytvořené substráty, včetně nejrůznějších staveb. V tomto již tak stresovém prostředí můžeme kromě jiného předpokládat vliv kumulace těžkých kovů přítomných v ovzduší a jejich stresové působení na řasy na osídlených substrátech, především v městském prostředí.
Cílem práce by byla jednoduchá ekofyziologická studie vlivu těžkých kovů na izoláty řas z povrchu budov v Českých Budějovicích. Součástí by také měla být obsáhlá literární rešerše k tématu (a) sinic a řas porůstajících stavby – přehled typů staveb, diverzita sinic a řas na těchto stavbách, metody odstraňování sinic a řas ze staveb; (b) vlivu těžkých kovů na růst mikroskopických řas.
Vlastní experimentální část by pak tvořily:
Izolace vlastních originálních izolátů řas z povrchu panelových domů na českobudějovických sídlištích. Získání jednodruhových kultur, jejich morfologická charakteristika, determinace, fotografická dokumentace, příp. sekvenování. Vytipování vhodných kultur pro studování vlivu kovů na jejich růst.
Studium vlivu vybraných kovů na růst vybraných druhů (kultur) řas – příprava metodiky a výběr vhodných kovů na základě literární rešerše, realizace vlastního experimentu a jeho vyhodnocení.
Interpretace získaných dat o (a) diverzitě a (b) vlivu kovů na růst vybraných řas a jejich diskuse s literaturou.
Školitel: Josef Juráň
Poměr terénní/laboratorní práce: