Pro učitele

V rámci naší činnosti vznikají různé výstupy, které mohou posloužit vyučujícím přírodopisu a biologie pro ozvláštnění výuky tématu sinic a řas. Sekci s materiály budeme průběžně doplňovat a tyto materiály jsou Vám plně k dispozici.

Současně organizujeme nebo se podílíme na organizaci kurzů dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP).

Materiály k výuce

Přednášky

Více detailů a možnost objednání přednášky k Vám na školu naleznete na této stránce.

Všechno, co jste chtěli vědět a o řasách a báli jste se zeptat
Přednáška představující sinice a řasy trošku jinak než učebnice biologie. Zaměřená je na několik bodů z biologie a ekologie řas - na jejich postavení v systému živé přírody v historickém kontextu; pátrání po řasách, ze kterých se vyvinuly vyšší rostliny; vyzdvihnutí jejich významu v globálních biogeochemických cyklech a jak mohou ovlivňovat klima; toxické látky produkované sinicemi a řasami a jejich případný potenciál; velmi stručně představit jejich biotechnologický význam. Přednáška nemá za cíl opakovat znalosti o sinicích a řasách tak, jak jsou uváděny v učebnicích. Jejím cílem je představit tyto mikroorganismy v širším kontextu a ne jen z pohledu "něčeho, co žije ve vodě".
Přednášející: Mgr. Josef Juráň, Ph.D.

Sinice a řasy v potravě člověka
Málo známý je fakt, že pojídání řas a sinic je staré jako lidstvo samo. Jak se k této složce potravy stavěly různé kultury a společenské vrstvy po celém světě, v čem našemu zdraví mohou prospět, a jak a proč si na nich pochutnat dnes, to vše se dozvíte v přednášce s drobnými praktickými ukázkami.
Přednášející: RNDr. Olga Lepšová, PhD.